مرجع آموزش از راه دور

مرجع آموزش از راه دور

امروزه با گسترش فن‌آوری اطلاعات و نفوذ وسايل ارتباط از راه دور در زندگی روزمره ، ابزارها و روش های آموزشی نيز دچار تغيير و تحول گرديده است.  آموزش الکترونیکی  و  آموزش مجازی  در سطح وسیعی از جامعه گسترده گردیده و کلاس های آموزشی به صورت غیر حضوری و به شيوه الکترونیکی برگزار می گردد. امروزه به‌دلیل پیشرفت و گسترش شبكه جهانی اینترنت علاوه بر آموزش، بیشتر امور روزمره نیز بصورت الکترونیکی در آمده که در اینجا لازم است به نقش ارزشمند آموزش الکترونیکی در رشد و شکوفایی جامعه بپردازیم.

منظور از آموزش مجازی و الكترونيكی يا  E-Learning  به‌طور کلی بهره‌گیری از سیستم‌های الکترونیکی مثل کامپیوتر ، اینترنت ، دیسک‌های چندرسانه‌ای ، نشریه های الکترونیکی و خبرنامه های مجازی و نظایر این‌هاست که با هدف کاستن از رفت و آمدها و صرفه‌جویی در وقت و هزینه و در ضمن یادگیری بهتر و آسان‌تر صورت می‌گیرد. سیستم‌‌هایی که تحت E-learning قرار می‌گیرند بسیار متنوع هستند. این سیستم‌ها گاهی می‌توانند جایگزین کلاس‌های حضوری هم باشند. در عین حال برای افراد سخت‌کوش و علاقه‌مند می‌تواند مکمل کتاب و کلاس باشد. در یک جمله می‌توان گفت:  E-Learning آوردن یادگیری برای مردم است به‌جای آوردن مردم برای یادگیری. 

در یادگیری الکترونیکی غیر از اینترنت، دیسک‌های آموزشی، ویدئوهای آموزشی و همچنین ماهواره استفاده می‌شود. اين نوع از آموزش دارای مزايای فراوانی نسبت به آموزش‌های سنتی است كه در ذيل به اهم آن‌ها اشاره می‌گردد:

 مزايای آموزش مجازی:

  1. امكان يادگيری در هر زمان و در هر مكان جغرافيايی كه استفاده از ابزار الكترونيكی مورد نظر ممكن باشد
  2. قرارگيری دانش و اطلاعات جديد و بروز شده در اختيار عموم علاقمندان
  3. امكان تحصيل در رشته‌های تحصيلی مختلف و يادگيری بيش از يك رشته و تخصص
  4. عدم نياز به اتلاف وقت در اثر رفت و آمد و عدم اجبار به حضور در كلاس‌های درس
  5. نوع و سرعت یادگیری بسته به نظر خود يادگيرنده می باشد . در آموزش الکترونیکی هر کس می تواند نسبت به ظرفیت و توانایی خود در بلند مدت و یا کوتاه مدت به بهترین نحو مطالب مورد انتظار را فرا گیرد.